تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

بحران فروچاله و خطر نشست زمین - تهدید آثار تاریخی پارسه و نقش رستم

  به نام یزدان پاک

  بحران فروچاله و خطر نشست زمین 

  تهدید آثار تاریخی پارسه و نقش رستم  نشست زمین پدیده ای است که در آن سطح زمین بگونه ناگهانی (در اثر تراکم سفره های ماسه ای) و یا تدریجی (در اثر تراکم لایه های رُسی) افت میکند و باعث ایجاد ترک ها و شکاف هایی در روی زمین و آسیب زدن به سازه های سطح زمین می شود؛ نشست زمین در اثر افت سطح آب های زیر زمینی در برخی از استان های ایران از جمله استان های کرمان ، یزد ، خراسان ، فارس، همدان و سیستان و بلوچستان گزارش شده است!
  به نقل از تهمورث یوسفی رییس مرکز زمین شناسی منطقه جنوب کشور: بالاترین افت سطح ایستایی آب در کشور مربوط به دشت های فارس است و استان فارس هر سال 56 سانتی متر در خود فرو می رود!
  پدیده فرو نشست ناشی از وقوع خشکسالی های پی در پی و برداشت بی رویه و بیش از اندازه مجاز از منابع آب زیر زمینی است، از سال 87 پدید فرو نشست زمین های اطراف مجموعه میراث جهانی پارسه (تخت جمشید) و نقش رستم دیده و گزارش شده است، وضعیت نشست زمین به سمت روستای شول، عمق ترک ها بیشتر و دهانه ترک ها بازتر می باشد.
  باستان شناسان در پارسه میگویند خطر جدی در حال حاضر تخت جمشید را به دلیل اینکه این بنا بر روی برون زدگی های کوه ساخته شده کمینه تا 50 سال آینده تهدید نخواهد کرد، اما وضعیت نقش رستم بخاطر فرو چاله ها، بویژه برای بنای کعبه زرتشت بسیار بحرانی و خطرناک میباشد.
  گسل های کوه حسین (نقش رستم) بسیار بزرگ بوده، و این گسل ها میتوانند محلی برای برون رفت آب های زیر زمینی باشد و از این تهدید نشست و ترک برداشتن بناها را دوچندان میکند؛ این گسل از روبروی آرامگاه خشایارشا شاه آغاز شده و تا انتهای بدنه کوه نقش رستم ادامه دارد، شکاف جلوی کوه بر اثر خشکسالی به وجود آمده و این شکاف ها تا قسمت جنوبی بنای کعبه زرتشت می رسد، اندازه دهانه شکاف بوجود آمده نزدیک به یک متر می باشد، و این خطر برای بنای کعبه زرتشت که در کناره صخره و بر روی زمین بنا شده است بسیار خطرناک تر از دگر آثار این مجموعه می باشد!
  برای برون رفت از خطر و بحران جدی که هم آثار تاریخی و جهانی کشور و هم جان مردم را بشدت تهدید میکند چاره ای وجود ندارد مگر آنکه، به سرعت برداشت آب متوقف و همزمان در لایه های ایجاد شده آب تزریق نمود و از معدن کاری و انفجارهای برداشت کوه جلوگیری  و حفر چاه جدید در پیرامون تخت جمشید و نقش رستم ممنوع و تمامی چای های غیر مجاز پلمپ گردند، وضعیت تا به اندازه ای بحرانی است که هر روز تعلل و دیرکرد، باعث بوجود آمدن آسیب های جبران ناپذیری برای سلامت جان مردم و آثار تاریخی می شود!    با سپاس
  شاخه میراث تاریخی و میراث معنوی - انجمن جوانان سپید پارس ( دفتر_فارس )
  گزارش: کارشناس زمین شناسی نرگس مهرابی هموند بخش گردشگری


   https://telegram.me/jspngo


  این مطلب تا کنون 66 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : زمین ,نشست ,رستم ,تاریخی ,آثار ,تهدید ,نشست زمین ,آثار تاریخی ,بنای کعبه ,کعبه زرتشت ,برای برون ,آثار تاریخی پارسه ,
  بحران فروچاله و خطر نشست زمین - تهدید آثار تاریخی پارسه و نقش رستم

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر